Porucha erekcie patrí k vyššiemu veku.

Riziko rozvoja poruchy erekcie sa naozaj zvyšuje s vekom, čo súvisí so starnutím organizmu, ale neznamená to, že človek sa s tým musí automaticky zmieriť. Na trhu sú dostupné rôzne liečebné možnosti, ktoré zlepšujú erekciu a mužom umožňujú, aby si sexuálny život užívali aj vo vyššom veku.

Problémy s erekciou treba brať naozaj vážne. Porucha erekcie má negatívny vplyv na mužské sebavedomie, kvalitu života aj partnerský vzťah. Častokrát býva včasným varovným signálom vážnejších, do tej doby skrytých, ochorenia (napr. Ochorenie srdca a ciev alebo cukrovky).

Ako si udržať sexuálnej vitality a zdravie

S vekom nastávajú u mužov i žien psychosexuální zmeny. Niektoré ženy nemajú s príchodom menopauzy výraznejšou nepríjemné pocity. Udržujú si nielen záujem o sex, ale sú schopné sex aj realizovať. Bohužiaľ je ich veľmi málo. Väčšina žien má v dôsledku poklesu estrogénov nepríjemné pocity a trpí návaly horúčavy, poruchami spánku, depresiami, bolesťami hlavy, precitlivenosťou aj nechuťou na pohlavný styk.

Ženy po menopauze potrebujú dlhší čas vzrušenie, aby dosiahli vaginálne zvlhčenie. Sexuálne vzrušenie sa u nich prejavuje slabším rozšírením pošvy, znížením intenzity orgazmu a rýchlejší fáz uvoľnenia.

Čo je potrebné vedieť o erektilnej dysfunkcii

Často môže byť erektilná dysfunkcia prvým príznakom ďaleko závažnejšieho ochorenia, napríklad ischemickej choroby srdca, cukrovky, cievnej mozgovej príhody, a pod.

Čo to je frigidita?

Jedná sa o nízky záujem o sex a nízku sexuálnu vzrušivosťou. Tá porucha sa vyskytuje sa v súvislosti s rôznymi duševnými a telesnými ťažkosťami, alebo s problémami v partnerskom vzťahu.

Čo je základom vyšetrenia erektilnej dysfunkcie

Základom vyšetrenie je podrobná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie. Z fyzikálneho vyšetrenia sa zameriavame na oblasť panvy a vonkajšieho genitálu. Špecifické vyšetrenie pre erektilnej dysfunkcii zahŕňa vyšetrenie penisu v pokoji a pri erekcii vyvolanej podaním vazoaktívnych látky injekcií priamo do toporivého telesa.

Kedy môžem mať podozrenie na frigiditu

Pohlavná chladnosť väčšinou žene nevadí sama o sebe, ťažkosti spôsobuje iba v partnerskom vzťahu, kedy si na nerovnakou potrebu sexuálnych kontaktov a odmietavé správanie začína sťažovať manžel alebo milenec.

Aké sú príčiny erektilnej dysfunkcie

Rozdeľujú sa na psychogénne a organickú. Organická sa ďalej delia na cievne, neurogénna a ďalšie.

Nedostatok alebo strata sexuálnej túžby

Ženy zdôrazňujú absolútny nezáujem o sex s partnerom. Častou príčinou poklesu a straty sexuálnej apetencie je depresívne stav, ktorý môže prebiehať larvovaně.

Aká je efektivita liečby erektilnej dysfunkcie

Základom liečby sú lieky, ktoré sú schopné zvýšiť prívod krvi do toporivých telies. Najznámejším liekom je sildenafil (Viagra®) alebo podobné lieky tomu podobné.

Dostupná liečba ženskej frigidity

Frigiditu môžete liečiť rôznymi druhmi liekov, ale nemali by sme zabúdať na úlohu partnerskej dôvery a ohľaduplnosti. Vyvarujte sa dlhodobému stresu a nezdravému životnému štýlu.